Cuma May 17


Resim Galerimiz

Dernek İletişim

Dernek Genel Sekreteri
Şehnaz ARIKAN
0531 626 68 71
karder.karaagac@gmail.com

Online Uyelerimiz

0 Kullanıcı ve 12 Ziyaretçi Çevrimiçi | Tümünü Göster

Faaliyetlerimiz

Dikkat, yeni bir pencerede aç. PDFYazdıre-Posta

                                Şarkîkaraağaç Kültür ve Kalkınma Derneği 2009 Dönemi Faaliyetlerimiz;

Tüzüğümüzün içeriğine uygun olarak Yönetim Kurulu Başkan ve Üyelerimiz belirlenen periyotlarda 17 adet toplantı gerçekleştirmişlerdir.

2009 yılında Toplantı Gündemlerimiz; Hemşerilerimiz arasında birlik ve beraberlik sağlayacak konular üzerinde yoğunlaşmıştır.

Bu çerçevede, daha geniş bir katılımın teşvik edilmesi açısından yararlı olacağını düşündüğümüz ‘’ŞARKİKARAAĞAÇ PLATFORMU’’ oluşturulması yönünde 21.02.2009 tarihinde Ankara’da bir toplantı düzenlendi..  Platform’ da görev alabilecek 
Hemşerilerimiz belirlendi.

2009 faaliyetlerimizden bir diğeri ise, 31.05.2009 tarihinde ikincisini düzenlediğimiz Helva Bayramı, Abant’ta ağırlıklı Ankara ve İstanbul’da yaşayan Hemşerilerimizin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Toplantıya olan ilgi bu etkinliklerin daha sonra da yapılması konusunda mutabakat oluşturmuştur.

Yine Abant’ta ‘’ŞARKÎKARAAĞAÇ PLATFORMU’’ un 2. toplantısı da gerçekleştirilmiştir. Platform da Ş.Karaağaç açısından önemli olan Tarım, Tarih ve Kültür konularında katılımcıların düşünceleri doğrultusunda gelecekte yapılması gereken konular hakkında fikir alış verişi yapıldı ve gelecek toplantının Şarkîkaraağaç’ta olması dileği ile Helva Bayramı ve Toplantımız sona erdi.

 Gelenekselleşmesi yönünde emek verdiğimiz ve Hemşerilerimizin de geniş ilgi gösterdikleri 3. İftar Yemeğimiz 05.09.2009 tarihinde Kadir Has Üniversitesinde gerçekleştirilmiştir.

03-04 Ekim 2009 tarihlerinde Şarkîkaraağaç’ta, ‘’ŞARKÎKARAAĞAÇ PLATFORMU’’ ‘nun düzenlediği;  ‘’Şarkîkaraağaç’ta Tarihi Miras ve Bu Mirasın Bugüne Etkileri’’ Sempozyumu senenin en önemli faaliyeti olarak Dernek çalışmalarımızda yerini almıştır. Sempozyum da Arkeoloji alanında Prof. Mehmet Özsait, Doç.Dr. Mehmet Özhanlı ve Göller Bölgesine özel bir ilgi gösteren Prof Eşref Adalı ile Dernek Başkanımız M.Galip Eroğlu Moderatörlük yaparak sempozyuma fikirleri ve çalışmaları ile katkıda bulunmuşlardır.

Hemşerilerimiz, Eski Bakanlardan Sn. Sadettin Bilgiç, Danıştay Başsavcısı Sn. Yılmaz Çimen Yeditepe Üniversitesi MATEMATİK Bölüm Başkanı Prof. Sn. Mehmet Akgün,,  ile Isparta Vali Yrd. SN.NİYAZİ CAN ,Şarkîkaraağaç Kaymakamı Sn. Mehmet Akçay, İlçe Emniyet Md. SN Ümit Duymuş, İlçe Milli Eğitim Müdürü SN: Besim Dede Yalvaç Belediğe Başkanı Tekin Bayram, Okul Müdürleri, Öğretmenler ve Diğer Kıymetli Hemşerilerimiz destekleri ve fikirleri ile sempozyumun daha iyi anlaşılmasına imkân sağlamışlardır.

Sempozyumun Gece Bölümünde Tadım Restaurant’ta Gündüz Toplantımıza katılan katılımcılarımızın yanı sıra Isparta Valisi SN: Ali Haydar Öner katılımı ile İlçemizin sorunları paylaşıldı ve Kültürel bir etkinlik olan Helva Bayramının yeniden ve daha geniş bir organizasyonla gerçekleştirilmesi konusunda çalışmaların başlatılması kararı alındı. 

04.10.2009 örnek olması açısından Anabura Antik Kenti yakınlarına gidilerek, tarihi doku konusunda Prof. Dr. Mehmet Özsait’in verdiği bilgiler yapılan geziye anlam katmıştır. Sempozyumu Kızıldağ’da Hepimizin çok sevdiği ve bize özgü Katmer ve Büzgülü Üzüm ikramı ile sonlandırdık.

Derneğimiz önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da olağan toplantılarımıza Karaağaç’a katkı sağlayacak konuklarımızı davet etmeye devam etti ve aktarımlarını ilgiyle dinleyerek, çalışmalarımızda bu fikirlerden de yararlandık.
 
04.04.2009 tarihindeki toplantımıza Mimar Sn.M. Ali Yıldırım katıldı. Ş.Karaağaç’ın mimarisi, adetleri ve kültürü hakkında akademik çalışmaları, yaşadıklarıyla birlikte bir sentez oluşturarak bizlere aktarımı ile yapılacak projelerde çalışmak somut atılımlar için elinden gelecek her türlü yardım için yanımızda olduğunu belirtti.

23.05.2009 tarihindeki toplantımıza Isparta Vakıf İstanbul Şube Başkanı Sn. Güler Hanım ve
Senirkent Dernek Başkanı Sn. Ali Faik Aşçı ve Sn. Hüseyin Kalağan katıldılar.
Birlik içerisinde hareket etmenin gelecek için fayda sağlayacağı konusunda fikir birliği yapıldı. Derneğimiz yetkilileri de PLATFORM çalışmaları hakkında paylaşımında bulundular.

04.07.2009 tarihindeki toplantımıza Prof.Dr. Sn. Mehmet Özsait ve eşi Prof.Dr. Sn. Nesrin Özsait ayrıca Prof.Dr. Sn. Eşref Adalı katıldılar. Bizlere bilgi birikimlerini aktarmakla kalmayıp bizlerin yapacağımız çalışmalarda görev almaktan mutlu olacaklarını ilettiler.

07.11.2009 tarihinde Prof.Dr. Sn. Mehmet Özsait ve eşi Nesrin hanım toplantımıza tekrar katıldılar. Sempozyumun konusu olan arkeoloji ve tarih konusunda durum değerlendirilmesi ve yapılacak işler için yol haritasının belirlenmesi konularında desteklerini vereceğini bildirdiler.

21.11.2009 tarihindeki toplantımıza Kuşadası Belediyesi’ de görev yapan Hemşerimiz Dr.Sn. Ayşe Şerifoğlu katıldı. Kendi çalışmaları hakkında detaylı bilgi aktarımında bulundu. Şarkîkaraağaç ve Çevresi için yapılacak etkinliklerde kendi programının elverdiği ölçüde yer alabileceğini belirtmiştir.


Sonuç olarak, 2009 çalışmalarımızın ışığında 2010 yılında diğer çalışmalarımız yanında Şarkîkaraağaç’ta düzenlenecek bir Festival ve Şarkîkaraağaç Evi çalışmaları sürdürülmektedir. Festival konusunda tüm hemşerilerimizin katkılarını bekliyoruz.


 

Written by :
Administrator
 

AddThis

Giriş Formu

Mozilla Firefox İndir


Kimler Sitede

Şu anda 12 konuk çevrimiçi